تلاجن

...دیگه هیچ چیز شبیه قبل از سیزده دی نود و هشت نمی‌شه... هیچ چیز...

تلاجن

...دیگه هیچ چیز شبیه قبل از سیزده دی نود و هشت نمی‌شه... هیچ چیز...

تلاجن

بـــــــــمـ ربی...

«ما در این راهی که می‌رویم همه‌کاره‌ایم و هیچ‌کاره. بس که وقت تنگ است. مامور خدمات اجتماعی هستیم، مامور تخریب هستیم، مامور قطع و وصل رابطه‌ها و جریان‌ها هم، نقاره‌کوب فضاحت اراذل بر سر این بام هم... و دست آخر شاید سازندهٔ گزی و معیاری نه بیگانه. و این آخری، اولین و آخرین دعوی‌مان...»
سید جلال آل احمد_مرداد۴۵

در «روزمره‌ها» روزمره‌ها را می‌نویسم. انگار که وبلاگی توی یک وبلاگ باشد؛ یا مثلا فکر کن یک دفتر صد‌برگ که از هر دو طرفش داری چیزی می‌نویسی.
نشانه‌ای از هجوم «دلتنگی» و ضیق بودن همه چیز.


+ رونوشت مطالبی که خودم نوشتم، لطفا حتما با ذکر منبع باشه. در مورد بقیهٔ نوشته‌ها، تصمیم با خودتون.
+با کمال احترام، به نظراتی که همه یا بخشی از اون‌ها تبلیغاتی باشه، جواب نمی‌دم.
+ لطفا برای دنبال شدن، دنبال نکنید.

آخرین نظرات
 • ۱ بهمن ۹۸، ۰۷:۵۷ - دچارِ فیش‌نگار
  :)
مطالب پیشنهادی
بایگانی

۹ مطلب در آبان ۱۳۹۶ ثبت شده است

بدل؟!!

« سید علی خامنه ای » بدل داره؟!!

یه جوری بی شعور باش که لااقل به هدفای خودت برسی.

 • مهتاب

یعنی چی که " آقایان هفت سال است یک "زن" را دربند کرده اند "؟!

من واقعا کاری به اصل قضیه حصر ندارم؛ ولی این دقیقا چه جور استدلالی است؟!

آن کسی که حصر را به عنوان مجازات در نظر گرفته، ناظر به خطایی این کار را کرده؛ و سوال این جاست که مجازات مگر زن و مرد دارد؟!

جنس دغدغه های حضرات برای بانوان کلا این شکلی است یا این ها، نسخه به روز نظریه داماد لرستان است؟!

 • مهتاب

سفر کربلا برای من، مثل نزول یک‌باره مفاهیمی بود که در طول ۲۱ سال قبلش، به طور تدریجی نازل شده بودند...


این ۲۱ سال قبل، دقیقا بیست‌و‌یک سال است؛ یعنی این نزول، درگیر شدن با عمیق‌ترین معانی‌ای که زندگی بشر روی کره زمین می‌تواند با آن‌ها مواجه شود و در معرض نسیم این عشق عجیب ازلی قرار گرفتن، اگر حتی قبل از تولدم آغاز نشده باشد، که شده است، حداقل از زمانی شروع می‌شود که لب‌ها و دهان بچه تازه‌به‌دنیا‌آمده را، به کمی تربت سیدالشهدا آغشته می‌‌کنند، تا طعم عشق، اولین مزه‌ای باشد که در زندگی می‌چشد.


سفر عتبات که بروید، نزول دفعی مفاهیم از همان ابتدا آغاز می‌شود. یعنی من از همان فرودگاه بغداد تا رسیدن به کاظمین، مدام در حال یادآوری همه وقایع تاریخی-مذهبی‌ای بودم که مکان وقوعشان این شهر بوده و بعدتر وقتی یک ساعتی معطل شدیم تا صبح بشود و اجازه بدهند وارد شهر کاظمین شویم این تصویر کاملا فرصت پیدا کرد کامل شود؛ این توقف یک‌ساعته کافی بود تا نه تنها در مکان که در زمان هم سفر کنم و هر دو شهر را با زندان‌های ترسناک خلفای عباسی، دروازه‌های شهر، حکومت نظامی، خفقان، آب‌و‌هوای خشن و همه چیزش، تصور کنم.


کربلا، بین‌‌الحرمین، حرم امام حسین و حضرت ابوالفضل، «این‌جا تل زینبیه بوده»، «خیمه‌گاه این‌جا بوده»، «گودی قتل‌گاه در این نقطه...»، نزول مفاهیم ادامه دارد؛ برای این که موضوع را درست توضیح بدهم، باید این را بگویم که بدانید، درست است که من عملا «در یک خانواده مذهبی چشم به جهان گشودم»، اما هرگز خانواده‌‌ام نتوانستند مفاهیم دینی را به شکل قانع‌کننده‌ای که جواب سوال‌های بی‌شمار مرا بدهد، به من منتقل کنند و هنوز هم نمی‌توانند؛ شاید برای همین بود که خداوند، شخصا، در چهارده سالگی‌ام، کتاب «فلسفه اخلاق» شهید مطهری را گذاشت دم‌‌دست من و آن کتاب (که الان اصلا یادم نیست دقیقا درباره چی حرف می‌‌زند) شد مبدأ تغییر خیلی چیزها در زندگی‌ام. مسیر تحول روحی و شخصیتی من تقریبا هیچ کجا از کنار جاده‌های عرفانی _اشراقی عبور نکرد، هیچ وقت «خواب‌نما» نشدم فلان کار را انجام بدهم، «غروب عجیب شلمچه» که چهار دفعه دیدمش و هر بار مفهوم «جنون» را برایم تصویر کرد، نقطه آغازی هیچ تصمیمی در زندگی من نبود، یک سری مفاهیم را تثبیت و تکمیل کرد، ولی به خاطر آن فضا و فضاهای مشابه، تصمیم خاصی نگرفتم.


از کتاب «فلسفه اخلاق» شروع شد و دختری که حتی با «شهید» خواندن کشته‌‌های جنگ تحمیلی هم مسئله داشت و دفترچه خاطرات روزانه‌اش را خطاب به داریوش اول هخامنشی، داماد کوروش بزرگ، همسر بانو آتوسا و پدر خشایار شاه می‌نوشت، پرت شد در عمیق‌ترین اقیانوس از مفاهیم انسانی که وقتی خداوند پرسیده بود دلت می‌خواهد در این حجم عظیم آب غرق شوی، بی‌درنگ گفته بود «بله» و بعدتر، آن قدر از این انتخاب کیف کرده بود که بارها و بارها و بارها بعد از آن، وقتی حتی در سخت‌ترین شرایط توی آب دست‌و‌پا می‌زد و نفسش بالا نمی‌آمد و گاهی از زیر آب، تصاویری مبهم از مردمانی را می‌دید که با خیالی آسوده در ساحل راه می‌رفتند و آفتاب می‌گرفتند و «لذت» می‌بردند از زندگی، وقتی خدا می‌پرسید «کافی است؟ دوست داری بیایی بیرون؟» می‌گفت «نه» و هنوز هم می‌گوید «نه».

از «اشراق» گفتم، هیچ چیز احساسی‌ای وجود نداشت، از شهید مطهری شروع شد و به خیلی‌های دیگر رسید و همه مسیر پر از کتاب بود. درست عین یک مسیحی یا یهودی که بخواهد مسلمان شود کتاب می‌خواندم که بفهمم حرف حساب این دین چیست و بعد کم‌کم قرآن و نهج‌البلاغه و...


حالا همه این‌ها را چرا گفتم؟ چون رسیده بودیم به بین‌الحرمین. برای کسی که دینش را از چهارده سالگی شروع می‌کند به خواندن، برخلاف خیلی‌ها، خاطرات خیلی محدودی دارد از عزاداری‌ها، تا همین سه چهار سال پیش نمی‌دانست «روضه» دقیقا به چه چیزی می‌گویند، ترتیب برنامه‌های یک مراسم عزاداری ساده را نمی‌دانست، در تمام عمرش فقط یک بار در یکی از این مراسم‌های سفره‌ای زنانه و چند بار هم در بچگی در مراسم عزاداری امام حسین شرکت کرده بود و آن هم اصلا نمی‌فهمید قضیه چیست، برای کسی که شوق کربلا رفتن را کلا نمی‌فهمید و به نظرش امام حسین اگر این همه بزرگ باشد که همه می‌گویند، پس او اصلا در حدی نیست که برود زیارت چنین وجودی، اصلا برود چه بگوید؟!، برای چنین آدمی، کربلا رفتن، اصلا یک اتفاق ساده، یک زیارت معمولی نیست.


 واقعیت این است که هیچ وقت در زندگی‌ام آرزوی کربلا رفتن نداشتم تا همان سال 94 که به دلیلی تصمیم گرفتم هر روز زیارت عاشورا بخوانم؛ «تصمیم گرفتم هر روز زیارت عاشورا بخوانم» هم درست نیست، چون خیلی وقت‌ها فقط فایل صوتی‌اش را «پلی» می‌کردم و حتی کم‌کم دیگر به کلمات هم توجه نمی‌کردم، اصل هدفم این بود که «ضمیر ناخودآگاه»م کلمات زیارت عاشورا را بشنود و دنبال هیچ حاجت خاصی از این کار نبودم، ولی اتفاق عجیبی که یکی دو ماه بعد شروع این حرکت افتاد، این بود که ناگهان احساس کردم به شدت دلم می‌خواهد بروم کربلا و به‌یک‌باره، تمام توضیحات و توجیهات قبلش برای نرفتن و «من در حد این سفر نیستم» و ... به نظرم ابلهانه آمد. دلم می‌خواست بروم کربلا و به دلم افتاده بود خیلی زود این اتفاق می‌افتد، که افتاد، ثبت‌نام عتبات دانشجویی از همان سال شروع شد و اولین سالی هم بود که بعد از چند سال، دخترخانم‌های مجرد را هم ثبت‌نام می‌کردند، و من، این نزول دفعی وحی را، بعد از تقریبا هفت سال دویدن بین کتاب‌ها و آدم‌ها و در‌به‌در به دنبال استاد و مرشد و راهنما و مراد گشتن، تجربه کردم... بگذریم، حرف زیاد است برای گفتن، مثلا اگر یادم بود که چه زمانی اولین بار شهادتین را با اعتقاد قلبی گفتم و از خدا خواستم از آن جا به بعد مرا مسلمان بداند، بهتان می‌گفتم چقدر بعد از مسلمان شدنم، زیارت کربلا نصیبم شد، ولی خوب یادم نیست...


می‌دانید، این همه را گفتم که به این‌جا برسم، از همان کربلا و بین‌الحرمین، یک احساس دیگر هم به آن حال سنگین نزول وحی اضافه شد و آن تصور همه مکان‌هایی که می‌دیدم، در آن حکومت رویایی بعد از ظهور بود. در بین‌الحرمین راه می‌رفتم و تصور می‌کردم معماری حرم را بعد از ظهور؛ بعد رفتیم کوفه، مسجد کوفه و سهله، می‌شنوید که اولی قرار است در آن حکومت آخرین، مقر حکومتی باشد و دومی محل زندگی حضرت قائم. این در حالی است که هزاران فضیلت برای هر کدام از این دو مکان ذکر می‌کنند و اسامی خیل پیامبران و اولیای الهی را می‌آورند که در این دو مکان مقدس عبادت کرده و یا به  هرحال به شکلی به آن‌ها احترام گذاشته‌اند؛ نزول یک‌باره مفاهیم و تصورات بعد‌از‌ظهوری من، تشدید می‌شد، با هم ادغام می‌شد و این برای آن دخترک ایرادگیر که تازه چند سالی بود مسلمان شده بود، کم چیزی نبود...


این روزها که آدم‌ها از «طریق العلما» در راهپیمایی اربعین می‌نویسند، بیش از اربعین و راهپیمایی‌اش، به «علما»ی بعد از ظهور فکر می‌کنم و چگونگی بازسازی این مسیر در آن زمان و وضع فرهنگی و اقتصادی و معماری عراق، ایران و حجاز، بازسازی بقایای شهرهای گم‌شده و نفرین‌شده که توصیه اکید قرآن است برای دیدن و عبرت گرفتن و فهم کردن، به مسجد کوفه و سهله، به مسجد‌الاقصی، به کعبه، به آن اتفاق بزرگ و به راه‌هایی که برای سعادت آدمی‌زاد بازخواهد شد...مسیر راهپیمایی نجف تا کربلا، شاید نشانه کوچکی از آن راه‌ها باشد، برای همه آن‌هایی که راه گم کرده‌اند یا راه را نمی‌شناسند، برای همه آدم‌های مثل من...


مسیر پیاده‌روی اربعین

 • مهتاب

جایزه خزترین ترکیب موجود هم می رسه به " ..... سینمای ایران ".

تجربه نشون می ده تو جای خالی از "استافیلوکوک اورئوس" تا "پدیده توهم ژرفای تبیینی" می شه گذاشت و بالاخره یه نفر پیدا می شه تو این سینما که مصداق این ترکیب ساخته شده باشه.

 • مهتاب
غرب زدگی فقط اون جاش که حتی حاضر نیست یه کلمه خارجی رو که با قواعد واجی زبانش مطابقت نداره و حتی تلفظش خیلی سخته، راحت تر تلفظ کنه و حتی تر اصرار داره درستش [ lustr ] ه و شماها خیلی بی کلاسید که به "ت" کسره می دید...
خدا رحمت کنه جلال و... " تومان" رو می نوشت " تومن"؛ می گفت مغولیه، عوارض باید بده بیاد تو فارسی:)

 • مهتاب
" محبت داشته باش در راه خدا
بغض داشته باش در راه خدا
دوست بدار در راه خدا
دشمن بدار در راه خدا
و نمی توانی به دوستی خداوند برسی
مگر با این مقدمه.
و کسی طعم ایمان را 
اگر چه نماز و روزه او بسیار باشد
نمی چشد
تا وقتی که چنین باشد "

+از حضرت رسول
 • مهتاب

بخشنامه است در صدا و سیما که موقع خواندن صحبت های رهبری، باید صدایشان را به طرز مسخره و مصنوعی ای قلمبه کنند یا چی؟!

 • مهتاب

متاسفانه سندرم شایعی بین جوون ها وجود داره به نام " خود شاخ پنداری " که عوامل ایجاد کننده اش هنوز کاملا شناخته نشده و تحقیقات ادامه داره در این باره، به هر حال از اون جا که نه من و نه احتمالا شماها، تا به حال هیچ کدوم از مبتلایان رو ندیدیم که بهبود پیدا کرده باشن، کلا تو این مورد، پیشگیری تنها راه موجوده:) 

سعی کنیم دچارش نشیم:)

 • مهتاب

ژست های مدرن گرفتن درباره حقوق زنان فقط وقتی خوب است که در مورد خودت باشد؛ ولی وقتی مادرت ده روز با همکارش برود سفر زیارتی و خانه نباشد، دلت می خواهد بزنی زیر همه شان از دم:)

خدا همه مامان ها را برای همه بچه ها حفظ کند؛ مردم از دلشوره تا سالم و سلامت برگردد :(

 • مهتاب