تلاجن

...چند تکه دلتنگی...

تلاجن

...چند تکه دلتنگی...

تلاجن

بـــــــــمـ ربی...

«ما در این راهی که می‌رویم همه‌کاره‌ایم و هیچ‌کاره. بس که وقت تنگ است. مامور خدمات اجتماعی هستیم، مامور تخریب هستیم، مامور قطع و وصل رابطه‌ها و جریان‌ها هم، نقاره‌کوب فضاحت اراذل بر سر این بام هم... و دست آخر شاید سازندهٔ گزی و معیاری نه بیگانه. و این آخری، اولین و آخرین دعوی‌مان...»
سید جلال آل احمد_مرداد۴۵

در «روزمره‌ها» روزمره‌ها را می‌نویسم. انگار که وبلاگی توی یک وبلاگ باشد؛ یا مثلا فکر کن یک دفتر صد‌برگ که از هر دو طرفش داری چیزی می‌نویسی.
نشانه‌ای از هجوم «دلتنگی» و ضیق بودن همه چیز.


+ رونوشت مطالبی که خودم نوشتم، لطفا حتما با ذکر منبع باشه. در مورد بقیهٔ نوشته‌ها، تصمیم با خودتون.
+با کمال احترام، به نظراتی که همه یا بخشی از اون‌ها تبلیغاتی باشه، جواب نمی‌دم.
+ لطفا برای دنبال شدن، دنبال نکنید.

آخرین نظرات
 • ۱۲ آذر ۹۸، ۲۲:۵۹ - ناصر دوستعلی
  بله
 • ۱۱ آذر ۹۸، ۰۰:۱۹ - سکوت محض
  :)
مطالب پیشنهادی
بایگانی

۵ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

از همکلاسی های دبیرستان من است و بسیار باهوش.

پیش می آمد برای امتحانی که ما دو سه روز وقت می گذاشتیم در حد یک یا دو زنگ تفریح قبل امتحان نگاهی به فرمول ها می انداخت و همان نمره ما را می گرفت.

دیده بودم معلم هندسه گهگاهی ازش نمره کم می کرد چون اثبات ها را به همان روشی که به ما یاد داده بودند، در امتحان حل نکرده بود.

شده بود یکی دو تا رابطه اصلی را حفظ کند و بقیه را سر امتحان خودش اثبات کند و با آن ها مسائل را حل کند.

یادم هست سال دوم در یک آزمون خلاقانه از دروس پایه در بین ما هشت نفری که مثلا شاگرد زرنگ های تجربی و ریاضی مدرسه بودیم بالاترین نمره را گرفته بود.

حالا همین آدم بعد از گذشت پنج شش سال از کنکور سراسری که هر کدام بالاخره یک رشته ای خوانده ایم، بعضی ها به ارشد فکر می کنند، بعضی هنوز درسشان تمام نشده، بعضی ها سر کار رفته اند و برخی علاوه بر این ها، ازدواج هم کرده اند، هنوز کنکور سراسری نداده؛ یعنی رفته سر جلسه ولی حوصله نداشته آن همه تست را حل کند. عمومی ها را نصفه نیمه حل کرده و بقیه وقت آزمون سوال ها را هی الکی نگاه کرده تا زمان بگذرد و بتواند از جلسه بیرون برود.

ما تقریبا به هم نزدیک بودیم؛ من اصولا در جریان مشکلات خیلی از بچه ها بودم ولی آخرش هم نفهمیدم مشکل از کجاست. حوصله زیاد درس خواندن نداشت، حوصله آزمون دادن نداشت، به اصرار خانواده رفته بود کلاس خصوصی ریاضی و شیمی.ولی حوصله اش از سوال های ساده تست ها سر رفته بود و به معلم هایش گفته بود برایش سوال های تالیفی سخت پیدا کنند.

حوصله زیاد درس خوندن نداشت و حرف کسی را هم گوش نمی کرد که می گفتیم به جای تجربی و اییییین همه زیست و زمین خواندن برو ریاضی .

گوش نمی کرد و تا آخر دبیرستان تجربی خواند و آخرش هم کنکور نداد و هنوز هم نداده است. 

حالا چند روز پیش یکی از دوستان مشترک او را دیده و همین طوری خودمانی پرسیده "خوب چیکارا می کنی؟" و "نون" عزیز خیلی عاقل اندر سفیه طور لبخند زده و گفته " فکر می کنم"

بیش از این که در این ماجرا قرار باشد عق بزنم از بلاهت موجود در نظام آموزشی مملکت، فقط دلم می خواهد حسادت کنم به شجاعتش.

حتی اگر واقعا شجاعتی در کار نبوده باشد...

 • مهتاب

◀کسی هست توضیح بدهد که چرا خانم جنیدی باید الزاما چادر سرش کند؟

یکی از خطراتی که یک حکومت دینی را تهدید می کند رواج ریاکاری است؛ به جای این که برای رفع و حلش برنامه داشته باشیم تقویتش می کنیم؟

مبانی نظری حجاب از کجا می آید؟ آیا می توان به دلخواه، به آن مبانی چیزی اضافه کرد؟

آیا حجاب مترادف چادر است؟


◀"ما اعلام کرده ایم که شلوار و روپوشی که تنگ نباشد و روسری کامل، پوشش اسلامی است. مبادا در حزب نسبت به این پوشش حساسیت بی جا باشد، دیگر دوباره از مواضع قطعی اعلام شده مان برنگردید. چادر پوشش اســت، شلواری که تنگ نباشد و روپوشی که تنگ نباشد و روسری ای که  کافی باشــد هم پوشش کامل اسلامی اســت. بنابراین، اگر خواهری با این پوشش بیاید در حزب،مبادا خواهر یا برادری متعرض او بشود و به او انتقاد کند. این انتقادْ نابجا و غیر وارد است."

"شهید بهشتی"


◀عزیز دلی که معتقدی این انقلاب از پس اداره جامعه برنمی آید؛ به این فکر کردی که یک گروه حرامی اوایل این انقلاب دانه دانه تئوریسین ها و نخبگانش را ترور کردند؟ پس حداقل به اندازه سن آن آدم ها طول می کشد تا دوباره بتوانیم مثلشان را داشته باشیم؛ تازه آن هم نه در یک فرصت کامل که نصف وقت و توانمان دارد صرف جواب دادن و سر و کله زدن با تازه به دوران رسیده های مغرور معروفی می شود که هنوز حرامی بودن آن گروه وحشی را انکار می کنند.

 • مهتاب

: یعنی مزخرفات و خزعبلات و بلاهت های دور و بری ها که به شکل کلامی، از طریق زبان بدن، در پیچ و تاب لحن صحبت ها، در پوزخند ها و نیشخندها و درگوشی حرف زدن ها و یا حتی در کمک های دلسوزانه و داوطلبانه و احمقانه مادی و غیر مادی شان به تو منتقل می شود، هیچ تاثیری روی ذهن و احساست نداشته باشد...

: یعنی آزادی از حتی اندکی تاثیر پذیری از حجم خفه کننده بی شعوری اطراف و اطرافیان. 

 • مهتاب

خوب من الان دقیق تر که نگاه می کنم می بینم محمدعلی شاه یه چی می دونست که مجلس و بست به توپ...

بصیرت که می گن یعنی همین.

#سلفی_با_موگرینی

 • مهتاب
مسائل بین خانواده های مذهبی و فرزندانشان و در مقیاس وسیع تر، مسائل بین قشر مذهبی جامعه با نسل جوان، همچنان در حد دغدغه های کتاب "پدر، مادر، ما متهمیم" مرحوم شریعتی باقی مانده و از آن سال ها تا اکنون، در این زمینه پیشرفت خاصی نکرده ایم. 
 • مهتاب