امر به معروف یعنی برو سینما! :: تلاجن

تلاجن

...چند تکه دلتنگی...

تلاجن

...چند تکه دلتنگی...

تلاجن

بـــــــــم ربی...

ما در این راهی که می‌رویم همه‌کاره‌ایم و هیچ‌کاره. بس که وقت تنگ است. مامور خدمات اجتماعی هستیم، مامور تخریب هستیم، مامور قطع و وصل رابطه‌ها و جریان‌ها هم، نقاره‌کوب فضاحت اراذل بر سر این بام هم... و دست آخر شاید سازنده گزی و معیاری نه بیگانه. و این آخری، اولین و آخرین دعوی‌مان.
سید جلال آل احمد_مرداد۴۵

در «روزمره‌ها» روزمره‌ها را می‌نویسم. انگار که وبلاگی توی یک وبلاگ باشد؛ یا مثلا فکرکن یک دفتر صد‌برگ که از هر دو طرفش داری چیزی می‌نویسی.
نشانه‌ای از هجوم «دلتنگی» و ضیق بودن همه چیز.

رونوشت مطالبی که خودم نوشتم، حتما با ذکر منبع باشه لطفا. در مورد بقیه نوشته‌ها، تصمیم با خودتون.

آخرین نظرات
  • ۱۵ آبان ۹۷، ۰۹:۴۱ - مرتضا دِ
    :)))

امر به معروف یعنی برو سینما!

شنبه, ۱۲ فروردين ۱۳۹۶، ۰۷:۳۹ ب.ظ

خدا را شکر می کنیم در شرایطی به سر می بریم که ما مدعیان انقلاب  و انقلابی گری هر روز در معرض آزمون های تازه و البته ساده ای قرار می گیریم و قبل از دیگران به خودمان اثبات می شود که خیلی از حرف ها و ژست هایمان به معنای واقعی کلمه "حرف مفت" است!

در روزگاری زندگی می کنیم که هر جوان مذهبی از راه نرسیده ای، خروار خروار رساله و جزوه و تز در باب مدیریت فرهنگی مملکت از حفظ است و انقلابی ِ درونش وادارش می کند حداقل هفته ای یک بار به یک موضوع مدیریتی و فرهنگی و اقتصادی پیله کند و فریاد وا اسلاما سر بدهد و با ژست متفکرانه ای اصولا همه را به جز حضرت آقا " ول معطل" بداند و هیچ بنی بشری را قبول نداشته باشد اما در عین حال حتی حال نداشته باشد در فرصت بیست روز تعطیلی، سه ساعت وقت بگذارد برود سینما و پای دیدن فیلمی که بعد این همه سال بالاخره صدایی شده برای فهمیدن ذره کوچکی از مظلومیت بچه های خمینی، پول خرج کند.

خدا را شکر می کنیم که در قبیله انقلابی هایی هستیم که تکالیف و مسائل بزرگی در زندگی دارند و وقت هایشان دارد صرف شوآف با خودکار کیان و حرف های درگوشی درباره آخرین تحلیل های انتخاباتی می شود و فرصت ندارند از "ماجرای نیم روز" مهدویان در برابر "خوب، بد، جلف" و "گشت2" حمایت کنند.

خدا را شکر می کنیم که "فروشنده" اصغر فرهادی در سینمای همین مملکت پانزده و نیم میلیارد تومان می فروشد و مخاطبین ویژه اش هفت صبح می روند سینما که از اصغر فرهادی و عقبه تئوریکش حمایت کنند ولی ما لابد در حال مبارزه سهمگین و شبانه روزی ای برای نجات جهان هستیم که فرصت دیدن یک فیلم را هم نداریم.

البته نه که فقط خدا را شکر کنیم؛ از حوزه محترم هنری و وزارت فخیمه ارشاد هم ممنونیم که سانس های کم تر و زمان های پرت تر و سالن های بیخود ترشان را به فیلم مهدویان می دهند تا آدمی زاد بتواند رسما خفه خون بگیرد از این همه بی سلیقگی و پرت و پلا بودن.

خاطرم هست سالی که "جدایی" در آمده بود یکی از همکلاسی ها بعد از تعطیلات با ذوق و هیجان خاصی از فیلم حرف می زد و می گفت که دو یا سه بار به همراه برادرش فیلم را در ایام عید در سینما دیده.آن سال همان سالی بود که پویش های تحریمی در سینما راه افتاده بود و خیلی ها که اصولا شاید موضوع آن قدر ها هم برایشان مهم نبود در این موج گیر افتادند.(سوای نظر منفی ای که خودم درباره اخراجی های 3 داشتم و دارم)

معلوم نیست وقتی فضا این شکلی است که ساده ترین مسائل باعث راه افتادن چنین پویش ها و جمع هایی می شود و وادی مقدس هنر مدام به بهانه های مختلف، ملک بلامنازع جماعت روشنفکر معرفی می شود و جبهه فرهنگی انقلاب به هر بهانه ای مورد هجوم واقع شده و عرصه سینما و فیلم میدان اعتراض مدنی و ایجاد دوگانه تقابل با حاکمیت می شود و دستور کار، تخریب فیلم سازان ارزشی و اگر نشد نادیده گرفتنشان است، ما مدعیان فرهنگ و کار فرهنگی دقیقا داریم چه می کنیم که آمار فروش "گشت2" بیش از چهار برابر "ماجرای نیم روز" در یک دوره زمانی یکسان است؟!

جالب این جاست که فروش 15 میلیاردی یک فیلم اگر با همین بلیط های فعلی 6 هزارتومانی محاسبه شود به رقم عادی 2 و نیم میلیون نفر بیننده می رسد که اصلا هم عدد عجیب و غریبی نیست و سوال این است که برای فیلمی با این تراز کیفی، با این فیلم نامه و بازی های فوق العاده، با کارگردانی که پیش تر خودش را اثبات کرده و با جوایزی که در فجر گرفته واقعا رقم دو میلیون بیننده از بین فقط این همه جوان مدعی دین و کار فرهنگی و صدور انقلاب و ... خیلی زیاد است؟

یعنی واقعا نگاه بچه های به اصطلاح انقلابی به موضوع سینما و فرهنگ در این مملکت یک نگاه از جنس Fun و Entertainment است که اگر حالی بود و بساطی مهیا و رفیق شفیقی دم دست؛ خوب بله!سینما هم می رویم و اگر نبود هم هیچ؟!

نگارنده خود به عنوان کسی که دوبار فیلم را درسینما دیده( و خوب است بدانید فیلم برداری و صحنه پردازی طوری است که اگر در سینما نبینیدش ضرر می کنید و البته هر دو بار هم نه از سر وظیفه که به خاطر خود فیلم تا ته نشستم و دیدم و کیف کردم) معتقد است تا همین جا هم که "ماجرای نیم روز" فروخته دقیقا به خاطر اطمینان مخاطب از کیفیت فیلم و عقبه ماجرا بوده و الا جریان حزب اللهی احتمالا هزینه دادن برای دیدن یک فیلم را، تبلیغ و تشویق دورو بری ها و فک و فامیل برای سینما رفتن را و اصولا رفتارهای شیکی از این دست را شاید خیلی وظیفه اش نمی داند و خیلی هم اصولا متوجه نیست که با این بی مزگی و خُنُکی اش چه ضربه ای به فضای فرهنگی کشور می زند.حالا بگذار آن بنده خدا آن بالا صدایش بگیرد از بس فریاد زده " جواب کار فرهنگی باطل، کار فرهنگی حق است" و ما هی نفهمیم و این فیلم های خوب را نبینیم و معاونت فرهنگی دانشگاهمان اتوبوس بگیرد که بچه ها را ببرد "فروشنده" ببینند و برایش فرقی نباشد بین "بادیگارد" و "سلام بمبئی"!

خدا را شکر! می دانید چرا؟چون جبهه محترم علاقه مندان انقلاب بر سر دیدن یک فیلم نمی تواند با خودش به تفاهم برسد!آن وقت همه متنظر و دست به دهن ایستاده ایم تا از قوطی شانسی جمع های سیاسی، کاندیدای واحد انتخاباتی بیرون بیاید و همه هم پشت نفر منتخب بایستند و به فرض که پیروز شد کمک و حمایتش کنند و...

خدا را شکر که این آزمون های ساده روزانه را از ما می گیرد تا بفهمیم چند مرده حلاجیم...

موافقین ۳ مخالفین ۱ ۹۶/۰۱/۱۲
مهتاب

نظرات  (۵)

بی نهایت چشم انتظار اکرانش بودم
هروز به اپراتور سینمای خصوصی شهر زنگ میزدم و چک میکردم لیست نمایش شان را
آخر هم وقتی آمد مارفتیم مسافرت
انجا پی سینمای معتبر شهر را گرفتیم و یکی از اقوام که فیلم های اسکار گرفته را پی میگیرد را راهی کردیم
خانواده شهرخودمان مانده را هم تشویق کردیم و آنها زودتر از ما رفتند و دیدند
حالا دنیال اکران گروهی برای نیروهای مجموعه مان هستیم
قدر مهدویان کمی متفاوت باید دانسته شود...در این کار جمع و جور و دوست داشتنی، عظمت های نهفته ای از قدرت شجاعت نسل جوان انقلابی هویداست.
اونهایی که شما ازشان حرف زدید را اصلا نباید در جرگه انقلابی فعال فرهنگی.اجتماعی.سیاسی داخل دانست!
پاسخ:
خدا قوت بانو! و آفرین انصافا:)))))
در مورد دو سه تا جمله آخر هم موافق نیستم راستش....یک دلیل این که این اتفاقا میفته اینه که کار رو زمین مونده زیاده و بنده خدا بچه های دغدغه مند نمی دونن کدومو بردارن! ولی به نظرم این یکی از موارد مهم بود و نیاز به تلنگر داشت:))
خوشحال شدم تشریف آوردید:)))
چرا باید آمار مخاطبین اکران سینمایی یک فیلم انقلابی، معیاری برای نمره دادن به انقلابیها باشه؟؟؟
با احساسات که نمیشه تکلیف و امتحان ها رو شناخت! اگه این آمار مهم بود اکرانهای مردمی و زحمت پخش فیلم در روستاهای دورافتاده رو متحمل نمیشدن...اگه آمار مهم بود فیلم رو در حرم امام رضا پخش نمیکردن.. مهم بیننده است و مهم تاثیر منطقی این فیلم در بیننده هاست!
پاسخ:
اون اقدامات هم سرجاشون خوب و لازمه.ولی فیلم ساخته می شه که بفروشه و همه جای عالم فروش یه فیلم متغیر مهمیه براش.این تولیدات باید حمایت بشن چون لازم داریم باز هم تو این حوزه سرمایه گذاری بشه...
سلااام
سال نو شما هم مبارک
ممنون از محبتتون :)واااای که چقققدر عالی نوشتید و چه قلم روونی انصافا...
ما رفتیم دیدیم فیلمو... خودشم روز 29 اسفند رفتیم کوروش برای خرید و دیدیم عه چه خوب که بریم سینما اصلا! و رفتیم دیدیمش... واقعا گیرا بود و برای امثال من که نبودیم و ندیدیم، لقمه آماده به حساب میومد... بله کتاب خوندن و تاریخ دونستن هم یه بخش ماجراست ولی فیلم هم جایگاه ویژه خودشو داره...


می گم حالا یه وخ زشت نباشه خوب بد جلفم رفتیم دیدیم و کلی خندیدیم و شاد شدیم!!!!!
پاسخ:
سلامت باشید! 
نه زشت نیست:))
۰۶ ارديبهشت ۹۶ ، ۲۰:۳۴ حسین بوذرجمهری
سلام... خواندم
پاسخ:
در جواب خانم بخاری بود این نظر؟:)
۲۵ شهریور ۹۶ ، ۰۱:۳۷ حسین بوذرجمهری
سلام
نه همینجوری میخواستم بگن خوندم مطلبتون رو! نمیدونم چرا!
این قابلیت جدید بلاگ باعث شد بفهمم جواب دادید. خدا خیر بلاگ بده بالاخره اینو گذاشت. شونصدبار بهشون گفتن تا سر عقل اومدن!
پاسخ:
لطف کردید به هر حال:)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی